Edukacja zdrowotna w profilaktyce nadwagi i otyłości u dzieci i młodzieży

Celem programu jest ograniczenie liczby dzieci i młodzieży z nadwagą i otyłością oraz innymi zaburzeniami okresu rozwojowego poprzez zwiększenie świadomości zagrożeń zdrowotnych wynikających ze złych nawyków żywieniowych i braku aktywności ruchowej oraz kształtowanie zachowań sprzyjających zdrowiu.

Koordynator programu

Beata Józefowicz
tel. 71 335 29 69
email: bjozefowicz@spzoz.wroc.pl

Program ma za zadanie:

- zwiększenie poziomu wiedzy i świadomości dzieci, młodzieży oraz rodziców o zagrożeniach zdrowotnych wynikających z nadwagi, otyłości oraz innych zaburzeń okresu rozwojowego

- kształtowanie nawyków prawidłowego odżywiania u dzieci, młodzieży i rodziców

- ocenę stanu zdrowia odbiorców programu

- motywowanie do aktywności ruchowej






W ramach realizacji programu profilaktyki nadwagi i otyłości "Uczeń w formie" zostały przygotowane filmy edukacyjne dla nauczycieli, pielęgniarek oraz dla rodziców dzieci. Autorem materiału jest p. Małgorzata Talaga-Duma - psychodietetyk, który konsultuje dzieci z nadwagą i otyłością w ramach zadania "Uczeń w formie". Zapraszamy do obejrzenia wykładu oraz podzielenia się materiałem z innymi nauczycielami, pielęgniarkami i rodzicami w Państwa szkole.



Harmonogram

Uczestnikom programu oferujemy:

1. Indywidualną edukację zdrowotną prowadzoną przez specjalistów w formie stacjonarnej w Przychodni Wrocław Stare Miasto na pl. Dominikańskim 6 we Wrocławiu

w poniedziałki od godz. 15.00 do 18.00. Edukacja zdrowotna prowadzona jest przez dietetyka, psychologa, rehabilitanta .

Edukacja zdrowotna prowadzona przez lekarza – miejsce i termin zostaną podane w terminie późniejszym.

Na konsultacje obowiązywać będzie wcześniejsza rejestracja telefoniczna pod numerem tel.722 086 776, Rejestracja czynna jest w poniedziałki w godz. od 8.00 do 13.00 oraz w środy w godz. od 9.00 do 12.00

Ponadto przez dietetyka, psychodietetyka oraz psychologa prowadzona będzie edukacja telefoniczna oraz online.

2.Grupowe zajęcia w zakresie zdrowego żywienia

Realizator Zadania : Elżbieta Sworobowicz Akademia Żywienia

Miejsce: Centrum Edukacyjne „Technoludek" ul. Duńska 9, teren Wrocławskiego Parku Technologicznego, dojazd autobusem 136

Termin: czwartki, piątki w godz. 18.00 – 20.00, soboty w godz. 10.00 – 12.00 po wcześniejszej rejestracji .

Zajęcia prowadzone będą metodą warsztatową polegającą na wspólnym przygotowaniu przez dziecko i rodzica/opiekuna zdrowej przekąski. W trakcie przygotowywania uczestnicy poznają walory zdrowotne stosowanych składników . Warsztaty zakończą się wspólną konsumpcją. W trakcie jednego spotkania możliwe będzie odbycie się 2 warsztatów ( około 2 godziny).

Tematy warsztatów do wyboru to np.: Zdrowe słodycze, kolorowe przepisy na zdrowie- koktajle , smoothie owocowo-warzywne , pasty warzywne, zdrowe desery, zdrowe śniadania i inne. W związku z zagrożeniem koronawirusem, warsztaty żywieniowe będą się odbywały w zwiększonym nadzorze sanitarnym uwzględniającym 2 metrowe odległości pomiędzy stolikami, na których rodziny będą przygotowywały posiłki, stoły będą dezynfekowane, używane będą jednorazowe naczynia, praca odbywać się będzie w rękawiczkach jednorazowych.Przed wejściem na warsztaty każdy z uczestników będzie miał wykonany pomiar temperatury ciała oraz wypełni ankietę epidemiologiczną, będzie musiał zdezynfekować ręce.

3 .Grupowe zajęcia aktywności fizycznej

informacja zostanie podana po wyborze Realizatora.

OPŁATY

Udział w programie jest dobrowolny i nieodpłatny.

Program jest w całości finansowany przez Miasto Wrocław.




Rekrutacja


Rekrutacja prowadzona jest przez pielęgniarki medycyny szkolnej. Pielęgniarki typują do programu dzieci na podstawie badań przesiewowych przeprowadzonych we wrocławskich szkołach podstawowych ( klasy I, III, V ) . Ponadto każde dziecko, u którego pielęgniarka szkolna lub rodzic stwierdzi nieprawidłowości związane z okresem rozwojowym tj. otyłość lub nadwagę może również zgłosić się na edukację.

Wytypowane przez pielęgniarki medycyny szkolnej dzieci zgłaszają się wraz z rodzicami/opiekunami na edukację zdrowotną, podczas której dziecko objęte jest opieką lekarza pediatry, dietetyka, psychologa i rehabilitanta.



Program finansowany przez Miasto Wrocław


Placówki WCZ realizujące ten program

Inne programy zdrowotne

Serdecznie zapraszamy Wrocławianki w ciąży do udziału w zajęciach Wrocławskiej Szkoły Rodzenia.

Indywidualna edukacja zdrowotna połączona z nauką samokontroli poziomu cukru, umiejętnością podawania insuliny oraz samoobserwacji i profilaktyki powikłań cukrzycy.

Program skierowany do rodzin wielodzietnych posiadających wieloraczki (trojaczki, czworaczki) od narodzin do ukończenia pierwszego roku życia.

Program pn. Profilaktyka raka piersi u kobiet, mieszkanek Wrocławia jest przedsięwzięciem wieloletnim. Stanowi on zmodyfikowaną metodologię programu realizowanego we Wrocławiu od 1995 r. pn. Program edukacyjno-diagnostyczny wczesnego wykrywania raka piersi „Samobadanie piersi".

Zapraszamy Państwa do korzystania z oferty Ośrodków Informacji i Edukacji, skierowanej do kobiet planujących ciążę , ciężarnych, matek, rodziców w 2021r.

Celem programu jest promocja zdrowia psychicznego, pomoc osobom doświadczonym chorobą psychiczną jak również ich najbliższemu otoczeniu oraz popularyzacja wiedzy na temat chorób psychicznych w społeczeństwie.

Ideą programu jest podniesienie wiedzy rodziców/opiekunów, nauczycieli nauczania przedszkolnego, a także dzieci w wieku 3-5 lat na temat zapobiegania chorobie próchnicowej, poprzez codzienną higienę jamy ustnej, naukę prawidłowego szczotkowania zębów, przestrzegania zaleceń dietetycznych oraz kształtowanie postawy prozdrowotnej przedszkolaków przez zabawę i naukę.

SZANOWNI PAŃSTWO

Od 18.03.2020r. do odwołania program w związku z pandemią Coronavirusa w postaci spotkań bezpośrednich zostaje zawieszony!

Spotkania korekcyjno-edukacyjne indywidualne prowadzone są w formie zdalnej za pomocą Skypa, Whatsappa lub telefonicznie.

Posiadamy możliwość przyjęcia kolejnych klientów do formy zdalnej po uprzedniej konsultacji telefonicznej.

Celem programu jest prowadzenie działań korekcyjno-edukacyjnych jak i terapeutycznych dla osób stosujących przemoc zgłaszających się dobrowolnie lub kierowanych przez Sądy, kuratorów sądowych, MOPS, policję, zakłady karne itp.

Celem programu jest udzielanie specjalistycznej pomocy oraz wsparcia osobom uzależnionym od alkoholu, współuzależnionym i dorosłym dzieciom alkoholików. Prowadzenie edukacji grupowej w zakresie problematyki uzależnień dla różnych grup społecznych i zawodowych oraz podnoszenie umiejętności zawodowych realizatorów zadań z zakresu problematyki uzależnień,



Celem programu jest redukcja szkód zdrowotnych i społecznych spowodowanych zażywaniem substancji psychoaktywnych.

Celem programu jest redukcja szkód zdrowotnych i społecznych spowodowanych podejmowaniem zachowań ryzykownych

Specjalistyczne usługi opiekuńcze są świadczone osobom samotnie zamieszkującym w miejscu ich zamieszkania lub osobom, które ze względu na wiek, chorobę lub niepełnosprawność wymagają częściowej opieki i pomocy w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych, a najbliższa rodzina zobowiązana do takiej opieki (nawet razem zamieszkująca) nie może jej zapewnić.

Organizowanie i prowadzenie na terenie wrocławskich placówek edukacyjnych zajęć dotyczących znaczenia zdrowego żywienia w profilaktyce nadwagi, otyłości i innych zaburzeń okresu rozwojowego". Program finansowany przez Miasto Wrocław.

Konkurs wiedzy na temat HIV/AIDS i innych chorób przenoszonych drogą płciową


Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Polityka prywatności.